Ibanez AZ24P1QM DOB AZ Premium Series Electric Guitar 6 String with Gig Bag
Ibanez
Buy at www.musicianscart.com Ibanez AZ24P1QM DOB AZ Premium Series Electric Guitar 6 String with Gig Bag,neck type AZ Oval C Roasted Maple neck,top-back-body Quilted Maple topAmerican Basswood body,Roasted Maple fretboard Mother of Pearl dot inlay,22 Jumbo Stainless Steel frets,Gotoh T1502 bridge,string space 10.5mm,Seymour Duncan Hyperion (S) neck pickup Passive-Alnico,Seymour Duncan Hyperion (S) middle pickup Passive-Alnico,Seymour Duncan Hyperion (H) bridge pickup Passive-Alnico,Graph Tech nut,hardware color Chrome
SPECS
  • neck type AZ Oval C Roasted Maple neck
    top/back/body Quilted Maple top American Basswood body
    fretboard Roasted Maple fretboard Mother of Pearl dot inlay
    fret Jumbo Stainless Steel frets
    number of frets 22
    bridge Gotoh® T1502 bridge
    string space 10.5mm
    neck pickup Seymour Duncan® Hyperion™ (S) neck pickupPassive/Alnico
    middle pickup Seymour Duncan® Hyperion™ (S) middle pickupPassive/Alnico
    bridge pickup Seymour Duncan® Hyperion™ (H) bridge pickupPassive/Alnico
    factory tuning 1E,2B,3G,4D,5A,6E
    strings D’Addario® EXL110
    string gauge .010/.013/.017/.026/.036/.046
    nut Graph Tech® nut
    hardware color Chrome
Neck Dimension
NECK DIMENSIONS
  • Scale : 648mm/25.5″
    a : Width 42mm at NUT
    b : Width 57mm at 24F
    c : Thickness 20.5mm at 1F
    d : Thickness 22.5mm at 12F
    Radius : 305mmR
Switching HH
SWITCHING SYSTEM
AZ24P1QM’s Switching system diagram
5 way Pu Alter Switch
CONTROLS
AZ24P1QM’s control diagram
OTHER FEATURES
Recommended Case MR500C
Gig bag included
dyna-MIX9 switching system w/Alter Switch
Gotoh® MG-T locking machine heads
Luminescent side dot inlay
Features
Quilted Maple top / American Basswood body
S-TECH WOOD Roasted Maple fretboard w/Abalone dot inlay
Roasted Maple fretboard
Oval C Roasted Maple neck
Oval C Roasted neck
Gotoh T1502 tremolo bridge
Gotoh T1502 tremolo bridge
The T1502 tremolo bridge features steel saddles and a die-cast zinc tremolo block for a quick response and improved articulation. The 10.5mm string spacing allows for easy picking across strings and its snap-in construction makes it easy to load a tremolo arm.